dropshipping-nedir
Dijital Pazarlama, E-Ticaret

Dropshipping ile Dijital Pazarlama

Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır?

dropshipping-nedir
Stoksuz e-ticaret olarak bilinen dropshipping, ülkemizde de internet üzerinden gelir elde etmenin bir yolu olarak ülkemizde öne çıkmaya başladı. Dünyada e-ticaret pazarında uzun süredir yer alan bu yöntem, son yıllarda ülkemizde de yeni girişimciler tarafından tercih edilmeye başlandı. Gelirleri ve ziyaretçileri artırmanın yolu olarak dijital pazarlama sayesinde, dropshipping çalışmasına daha fazla değer katabilirsiniz.  Sadece dropshipping sizin için bir kurtuluş reçetesi tabiki de olamaz. Tüm dijital pazarlama tekniklerini kullanarak güzel sonuçlar almanız mümkündür.

Kısa bir biçimde; dropshipping için stoksuz e-ticaret yöntemi, dijital pazarlama için ise dijital ortamları kullanarak mal yada hizmetleri tanıtarak kar yada müşteri elde etme yöntemi diyebiliriz. Eğer bir dropshipping çalışması yapıyorsanız, birçok sektöre nazaran daha fazla dijital pazarlama yöntemini kullanmaya ihtiyacınız var demektir. Daha az bilgi birikimi, daha az sermaye, daha az iş yükü avantajıyla deponuz olmadan dahi e-ticaret yapma olanağı getiren dropshipping ile öne çıkmak için; zaman ve sermayenizi dijital pazarlama çalışmalarına ayırabilirsiniz. Her sektörde dijital pazarlama çalışması ile öne çıkabilirsiniz. Düşük kar oranları getiren bir e-ticaret yapısıyla bilinen dropshipping ile de kar oranlarını yukarıya çekerek öne çıkma olanağı dijital pazarlama ile daha mümkün hale gelir.

Müşterilerden gelen siparişleri, tedarikçi firmaya sipariş vererek ulaştırılmasına dayanan dropshipping olarak bilinen e-ticaret yönteminde, işi yapacak kişi yada kurum için birçok avantaj vardır. Çok yüksek sermayeye, çok fazla zamana, depolama alanına, kargo için emek harcamaya gerek yoktur. BU avantajlar olsa da bilinen klasik e-ticaret yapısına göre daha az kar marjı bulunur. Operasyon maliyetlerinin az olması, dijital pazarlama konusuna daha fazla önem verilmesi halinde yüksek kazanç elde etme olanağını da getirmektedir. Arama motoru pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlaması, satış ortaklığı pazarlaması, influencer pazarlaması gibi dijital pazarlama yollarından biri yada birkaçını kullanarak düşük kar oranlı dropshipping çalışmasında da kar miktarlarını ciddi oranda yükseltme şansı bulunuyor.

Dropshipping ve E-ticaret

E-ticaret siteleri için dijital pazarlama her zaman önde tutulması gereken bir yoldur. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi elde edilen SEO ve optimizasyon çalışmalarına, dijital pazarla metotları da eklendiğinde hem daha çok ziyaretçi çekilecek hem de gelen kullanıcılara yapıcak çalışmalarla daha fazla satış yapma olanağı yakalanacaktır. Daha düşük kar marjları ile yapılmakta olan stoksuz ticaret yani dropshipping içinse, bu çalışma çok daha büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, bu ikili için ayrılmaz biçimde çalışma yürütülmelidir.

Ülkemizde bulunan girişimcilerin, Amazon gibi uluslararası platform üzerinde bile dropshipping ile ürün satışından gelir elde olanağı var. Tedarikçi seçimi, müşteri takibi, iade süreçleri gibi konuları iyi yönetenlerin ülkemizde de dropshipping ile önemli kazançlar elde ettiği görülebiliyor. Ama daha önemli kazançlarla büyüme hedefinde olanların, dijital pazarlama konusuna da önem vermesi gerekiyor. Bu sayede hem kurumsal bir kimliğe de kavuşarak müşterilerle olan iletişimi geliştirme olanağı da yakalanıyor. Dijital pazarlama gücünü, daha yüksek kazançlara ulaşarak ve daha iyi müşteri memnuniyeti elde edilerek gösteriyor. Nispeten klasik e-ticaret yapısına göre daha kolay olan dropshhing çalışmasında, emeklerinin karşılığını tam olarak almak isteyenler için dijital pazarlama, önemli bir kapı açıyor.

Dropshipping ve Dijital Pazarlama

Dropshipping için yapılacak olan dijital pazarlama çalışmasında amaçlanan temel nokta, dezavantajlarını ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Yapılacak çalışma, ilk olarak kar oranlarını artırmaya yöneliktir. Bu da yönlendirilecek olan yeni ziyaretçiler ile sağlanabilir. Bu nedenle sosyal medya pazarlaması gibi dijital pazarlama yollarının etkin biçimde kullanılması gerekiyor. Özellikle tedarikçi ile yaşanabilecek sorunlar, dropshipping çalışmasında ürünün müşteriye ulaştırılmasında sorunlar yaratabilmektedir. Dijital pazarlama çalışması ile müşteri ilişkilerinin daha etkin biçimde iyileştirilmesi de mümkün olabiliyor. Online alışveriş için güven arayan müşterilerin, bu çekindiği noktayı yapılacak dijital pazarlama çalışmasıyla aşabiliyorsunuz. Daha iyi tanıtım, daha fazla müşteri kitlesine doğru bilgilendirmelerle ulaşma olanağı elde edilebiliyor.

Belki başlarda ek gelir olarak düşünülen çalışmada karşılaşılan sorunların aşılması sayesinde, stoklu ve klasik olarak ifade edilecek e-ticaret yapısına geçiş yapmak kolaylaşıyor. Bu aşamaya geçişte de dijital pazarlama gücünü arkanıza almak şarttır. Online alışveriş yapan müşterilerin aradığı güveni ve her zaman ulaşılabilir olmayı, dijital pazarlama çalışmaları sağlayabilir. Zaman içerisinde dropshipping için de yapılan dijital pazarlaması çalışması, elde edilen kazançlarla kendini amorti edecektir.