dijital-pazarlama-teknikleri
Dijital Pazarlama

En Etikili Dijital Pazarlama Yöntemleri

dijital-pazarlama-teknikleri
Yaşadığımız dijital çağ ile işletmelerin başarısı için, bu ortamı kullanmamak söz konusu olmuyor. Mobil cihaz ve uygulamaların her geçen gün arttığı, internet kullanım oranlarının sürekli yükseldiği bir ortamda, bir işletmenin başarılı olması ve hedeflediği kitleye ulaşması dijital pazarlama kesinlikle ile mümkün oluyor. Ürün ya da hizmetiniz ne kadar mükemmel olsa da yeterli düzeyde tanıtım ya da pazarlama yapamazsanız başarı elde edemezseniz. Bunun için de çağımızın olanaklarını kullanma olanağı veren dijital pazarlama olanağından kesinlikle yararlanmalısınız.

E-ticaret, kurumsal, ya da ürün için bir web site sahibi olduğunuzda daha etkin biçimde dijital pazarlama çalışması yaparak başarıyı yakalayabilirsiniz. E-ticaret sitesi üzerinde alışverişleriniz artabilir, yapılacak SEO ve optimizasyon çalışmaları ile ziyaretçi trafiğini artırarak yeni müşteriler kazanabilir, ziyaretçilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatabilirsiniz. Elbette tüm bu dijital pazarlama çalışmalarını yaparken hem uzman bir firma belirlemeli hem de mümkün olan en iyi yöntemi ya da yöntemleri belirlemelisiniz.

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Arama Motoru Pazarlaması ( SEM )

Bu dijital pazarlamada hedeflenen nokta, insanların internet üzerinde arama yaptığı arama motoru sayfaları hedefe alınıyor. Kısa adıyla SEM olarak bilinen Arama Motoru Pazarlaması; yalnızca arama motorları olarak web siteniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz Google, Yandex veya Bing gibi arama motorlarında tanıtıma açılıyor. İlk olarak ürün veya hizmetleriniz için insanların arama motoru üzerinde hangi anahtar kelimeleri kullanarak arama yaptıkları belirlenir. Belirlenen bu anahtar kelime için bir reklam oluşturulur. Bütçenize uyan biçimde tıklama başına metin reklamları ya da görsel içeren reklamlar hazırlanabilir. SEM için söylenebilecek olan en önemli avantaj, çözüm arayışında olan hedef kitleye direkt olarak ulaşma olanağı vermesidir. Arayışta olan kişileri bu yolla, nitelikli müşteriler haline getirebilirsiniz. Doğru yapılacak olan bir SEM ile %100 yeni gelir kaynağı elde edilebilir.

 Sosyal Medya İle Dijital Pazarlama

Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarını duymayan kalmadı. Popülaritesi zaman zaman değişiklik gösterse de ülkemizde en fazla bilinen bu sosyal medya platformlarına yenileri de zamanla ekleniyor. Milyonlarca insanın gün içerisinde uzun zaman geçirdiği bu ortamlar, dijital pazarlama için de önemli bir nokta oluyor. Sosyal medya markalar ve işletmeler için de önemli bir Pazar haline geldi. Tüketicilerin % 37’sinin sosyal medya ağlarında bir sonraki satın almaları için ilham alıyor. Bu bile sosyal medyayı son derece kazançlı bir pazarlama kanalı yapmaya yetiyor. Bir e-ticaret sitesi sahibiyseniz, kesinlikle ürünlerinizi görsel ve videolar kullanarak sosyal medya alanında tanıtmalısınız. Ürünlerinizi tanıtmak için uygun platformu belirleyin, bu platforma reklam hizmetleri almak için üyelik gerçekleştirin, hedef kitlenize uygun ilgi ve dikkat çekici içerikler barındıran reklamınızı oluşturun, bütçenizi belirleyerek bu reklamları yayınlayın.

 Kaliteli İçerik Pazarlaması 

Belki de dijital pazarlama yolları arasında en ucuz olan seçenektir. Temelinde ise ziyaretçilerinize düzenli olarak yüksek kaliteli içerik oluşturmak yatmaktadır. İnternet kullanıcılarının büyük bölümü blog okurlarıdır ve onların ilgisini yakalamayı hedefler. Daha uzun vadede müşteri kazanma imkanı verir. Reklam görmekten hoşlanmayan kişilere, hazırlayacağınız faydalı içerikler içine ürün ve hizmetlerinizi kalıcı biçimde tanıtma olanağı verir. Ancak etkili bir SEO çalışması ile bu içerik pazarlaması yolunun desteklenmesi gerektiğini de unutmamalısınız. Hedef kitlenizin e-posta adresleri toplayın, uygun ve dikkat çekici içerikler kullanarak e-posta hazırlayın, profesyonel bir eposta yönetim yazılımı kullanarak bu e-postayı ulaştırın.

Satış Ortaklığı Pazarlaması

Bu dijital pazarlama yöntemini kullanmaya başladığınızda, ürün ya da hizmetlerinizi pazarlamak yada satmak için 7/24 çalışan bir satış ordusuna sahip olursunuz. Oluşturacağınız bir satış ortaklığı ağı (Affiliate Marketing) ile buna sahip olabilirsiniz. Bu yol, başka bir kişiye ürünlerinizi sizin için pazarlama ve satma imkânı veren bir çalışma biçimidir. Bu kişi, “ortak” olarak isimlendirilir. Yapacağı satış ile elde edilen kazancın bir yüzdesini alır. 

Influencer Pazarlama

Bir ürün ya da hizmeti satın almak kişilerin ilk başvuru noktaları arasında, diğer tüketiciler olduğu bir gerçektir. İnfluencer pazarlama bu noktaya odaklanıyor. Ürün ya da hizmeti tanıtmak ve satışla gelir elde etmek için, ilgilenecek bir kitleye sahip olan Influencer tespit ediliyor. Sonrasında onalra ile iletişime geçilerek; sabit bir ücret karşılığında bir makale, video ya da bir Instagram resmi kadar basit bir şey paylaşımı yapılıyor. Kısacası influencer, ürün ya da hizmetinizi yüksek ilgi çeken kitlesine öneriyor. Bu yol ile marka bilinirliği artırılıyor ve satışlarınızda artışla yeni yeni müşteri kitlesi elde ediliyor.