Heading Tags Nedir, H1 Etiketi Nasıl Kullanılır?

H1 etiketi nasıl kullanılırGünlük konuşmalar esnasında bile, vurgulamak ve öne çıkarmak istediklerimizi ifade etmek için ses tonu değişikliğine gideriz. Bunu metinlerde yaparken de koyu yazmaya yada renk değişikliğine gideriz. Başlık yada alt başlıkları ifade ederken yazı tipi boyut değişikliği ile koyu yazıma özen gösteririz.

Web site içerikleri hazırlanırken kullanılan HTML etiketleri içerisinde de, içeriğin belirtiminde başlık düzeyleri göstermek için Heading Tags adı verilen etiketler kullanılmalıdır. H1, H2, H3, H4, H5, H6 şeklindeki farklı düzeydeki başlık yada alt başlıkları göstermek için kod kullanımı arama motorları tarafından da dikkate alınmaktadır.

H1 Etiketi Nedir?

Her sayfanın veya gönderinin birden fazla başlığı olacaktır. H1 etiketi bazen bir sayfanın veya gönderinin başlığı için kullanılır ve bir sayfada görünen birincil başlıktır. Bir H1’in veri formatlaması genellikle bir sayfada bulunan başlık etiketlerinin geri kalanından (h2, h3, h4) farklıdır . Sadece bir kere kullanılması ve içinde hedeflenen anahtar kelimelerin geçmesi SEO açısında çok önemlidir.

İşin özünde basılı metinlerdeki başlık kullanımı ile web sayfalarındaki başlıklar arasında bir fark bulunmuyor. Ancak web sayfalarında başlıklar yani Heading Tags sadece görünümden ibaret olmayıp, arama motoru botlarının sayfayı bulması için yardımcı olacak olan etiketlerdir. Google gibi birçok arama motoru, sayfa içeriğinin ne anlattığını anlamak amacıyla bu Heading tags kullanımına bakar.

Kullanılan başlık etiketi ile hem sayfa ziyareti olan kullanıcılar, hem de arama motorları sayfanın hangi konu ile alakalı olduğunu daha rahat anlar. Özellikle sayfa için belirlenen anahtar kelimelerin bu Heading Tags içinde kullanımı, sayfa açısından çok daha verimli olacaktır.

HTML etiketleri bir web sayfasının temelini oluşturur. Bu etiketler arasında da H etiketleri son derece önemli ve kaliteli içeriğe ulaşmanın en temel yoludur. Bu etiket sayesinde, ziyaretçiye üst ve alt başlıklar, seviyeleri ile belirtilebilir. Verimli bir şekilde H etiketlerinin kullanımına bir örnek verelim:

h1-etiket-kullanimi

H (Heading) Etiket Kullanımında Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Uzun metinler için H etiketi kullanmayın. İçerikte daha çok; üst yada alt başlık stratejilerini belirleyerek, bunlar için bu etiketi kullanın.
  • Heading yani H etiketleri kullanımı, içeriğinizin hazırlanması sonrasına bırakın. Bu içeriğinizin daha sağlıklı biçimde yerleşmesini sağladığı gibi, ziyaretçi gözünden bakmanızı sağlar.
  • İçerik içinde bulunan kısa açıklamalara H etiketi verebilirsiniz.
  • Bir içerik içerisinde bir tane H1 etiketi olmasına dikkat edin. Elbette hazırlamış olduğunuz içeriğin bütünlüğünü bozmadan içerikte birden fazla H1 etiketi kullanımı yapabilirsiniz. İçeriğe bağlı olarak 10 farklı H2 etiketi kullanabilirsiniz.
  • Kullandığınız H etiketlerinin, yukarıda verdiğimiz örnekte olduğu gibi kesinlikle hiyerarşik bir yapısı olması gerekmektedir.
  • Kaliteli içeriğe ulaşmak istediğiniz anahtar kelimeleri, bu H etiketleri içerisinde kullanmaya özen gösterin. H etiketleri içerisinde anahtar kelime kullanmanız, arama motoru sıralamalarında üstlere çıkmanıza etki edecektir. Ancak bir örnek ile ifade etmek gerekirse; anahtar kelimeniz “E-Ticaret Pazaryerleri” kelimesi ise, başlıklarda direk olarak bu kelimeyi kullanmanız yarar değil zarar getirebilir.
  • Kullanacağınız başlık yada alt başlıklarda, benzersiz olmasına özen gösterin. Daha önce arama motoru tarafından indeks almış olan başlıklara ye vermemeye çalışın.

Tonguç Karaçay

22 yıldır Türkiye’nin büyük markalarının ara yüz tasarımlarını gerçekleştirdim. Sabah, atv, fotomaç, star, akşam, Lig Radyo, 24 TV, Borusan Otomotiv, Sabancı Hoding, MNG Holding, Filli Boya bunlardan bazıları. Som 8 yıldır UX tecrübemi SEO uzmanlığıyla birleştirerek daha kullanışlı siteler için çalışmaktayım

behance.net/tonguc

Önceki Yazı
Sonraki Yazı