icerik-seo-pazarlama
Dijital Pazarlama, SEO

İçerik Pazarlaması ve SEO Optimizasyonu

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

icerik-seo-pazarlama
Özgün ve kaliteli içerikler, bir internet sitesinin SEO çalışmalarındaki en önemli bileşenlerinin başında gelmektedir. Web sitesi için üretilmiş olan her özgün ve kaliteli içeriğin, arama motorları tarafından bulunabilirliği artırdığı ve site değerlerinin yukarılara çıkardığı unutulmamalıdır. Sürekli artan web sitesi trafiği, daha fazla internet kullanımı ve dijital dünyada yaşanmakta olan rekabet ile internet arama motorları da farklı algoritmalar kullanarak, daha öne çıkması gereken web sitelerini belirliyor. Buradaki önemli kıstaslardan biri ise kaliteli ve özgün içerik oluyor. Web sitesini güncel tutan, ziyaretçilere daha faydalı bilgiyi veren, içerik pazarlaması ve SEO çalışmalarına gerekli önemi veren internet sitelerini daha fazla ziyaretçi çektiği ve daha fazla müşteriye ulaştığı bir gerçektir.

Her ne kadar internet siteleri için iki farklı pazarlama strateji gibi görülen, içerik pazarlaması ve SEO için birbiri ile kesişen noktaları olmasından dolayı birlikte çalışma yürütülmesi faydalıdır. Web siteleri için daha etkin bir pazarlama stratejisi geliştirmek isteniyorsa, kesişen ve bütünleşen yönleriyle SEO ile içerik pazarlaması için birlikte çalışma yürütülerek planlamalar yapılmalıdır.

İçerik pazarlaması için temel amaç, müşteri kitlesine ulaşmak ve onlarda ilgi uyandırmaktır. Birçok firma ya da markanın içerik pazarlaması çalışmasındaki amacı; değer taşıyan, ürünleri ile alakalı ve tutarlı içerik oluşturarak bunu müşteri etkileşiminde kullanarak kar elde etmektir. SEO ise en temel kabul gören ifadeyle, arama motoru optimizasyonudur ve web sitesinin arama motorlarında organik ve doğal sıralamalardan trafik elde etme çabası olarak görülür.

İçerik Pazarlaması ile SEO İlişkisi

Temelde ayrı düşünülemeyen bu ikili için bina ve çimento kavramları örnek verilebilir. SEO, içerik pazarlamasının her alanına etki etmekte ve içerik pazarlaması stratejileri oluşturulurken SEO’ya göre düzenlemeler yapılmalıdır. Bu yapıya uyulduğu takdirde, kullanıcı bazında daha çok geri dönüş sağlanabilir. SEO için kaliteli içerik tam anlamıyla en önemli faktörlerdendir. Kaliteli içerik Google gibi çoğu arama motorunun istediğidir ve anında fark edilerek öne çıkarılır. Son yıllarda bu önem çok daha arttı. E-ticaret siteleri, kurumsal siteler, blog türündeki siteler ve tüm web sitelerinin SEO optimizasyon çalışmasına önem vererek daha kullanıcı deneyimi elde edilmesi için kaliteli içerikle beraber içerik pazarlaması çalışmasına yönelmelidir.
SEO ve içerik pazarlaması çalışmalarını birlikte sürdürenler her zaman daha fazla kazancı elde edebiliyor. Aslında içerik pazarlaması ve SEO çalışmalarının, kendi özelinde farklı ve önemli çalışmalar olduğu belirtilmelidir. SEO çalışmaları yapılmadan oluşturulan kaliteli içerik, eğer web siteniz trafik almıyorsa pek önem taşımıyor. Bu sebeple de içerik pazarlaması stratejileri, SEO ile birlikte yönetilmesi en faydalı yöntem olur.

İçerik Analizi ve SEO Yöntemleri

İçerikleriniz İçin En Uygun Anahtar Kelimeleri Belirleyin:

Hazırlanan kaliteli içeriğin konusuna uygun ve hedef kitle tarafından arama yapılmasına uygun anahtar kelimeler taşması gerekir. Bu nedenle de hedeflenen kitlenin arama motorlarında hangi kelimeleri kullanarak arama yaptığını önceden analiz edip öğrenmelisiniz.

Hazırlanan İçerik Özgün ve Kaliteli Olmalıdır:

SEO için vazgeçmemeniz gereken altı kural, özgün içerik ve kaliteli içerik olmaktadır. Arama devi Google özgün içerik konusunda çok detaycı ve hassas davranır. Kopya içeriklerle dolu olan bir web sitesi Google tarafından değersiz görülür. Eğer SEO çalışmalarını arka planda beslemek istiyorsanız, özgün ve kaliteli içerikler üretmeniz şarttır.

Site İçi SEO Kurallarına Uymalısınız:

Özgün içeriklerinizi orantılı biçimde anahtar kelimeler kullanarak oluşturduysanız, SEO açısından uygun kriterlerle sitenizde yayınlamalısınız. Siteye ekleme yaparken, title etiketi kullanmalısınız. Bunu oluştururken de içerisinde anahtar kelimelerinizi barındırmasına ve 50–70 karakter aralığında olmanıza dikkat etmelisiniz. Ayrıca meta description alanını oluşturmalı ve bu alanda içeriğinizi özetleyen 160 karakteri geçmeyen bir açıklamaya yer vermelisiniz. Aynı zamanda içeriğiniz içinde, başlıklara heading tags kurallarına uyarak  H etiketlerine yer vermelisiniz.  Sayfanızın başlığını h1 etiketiyle yazarak google için bunun bir başlık olduğunu anlatmalısınız. Yayına alırken URL yapısını da önem vermelisiniz. Bu URL yapısını, başlıklarda kullanılan kelimelerle oluşturmanız fayda sağlayabilir.

İçeriklerde Video Kullanımı:

Video ile zenginleştirilen içeriklerin önemi her geçen gün artıyor. Bu nedenle içeriğinizi zenginleştirirken, görsel ya da grafikler yanında video kullanmaya özen gösterin. İçeriğinizi Yayın: Hedeflenen kitleye ulaşmak için değer kazanan diğer bir nokta ise sosyal medya platformlarıdır. İçeriklerinizin bu ortamlarda yayılmasına önem gösterin.  Bu paylaşımlarınızın artması, arama motorlarında içeriğinizin sıralanmasına ve bulunabilirliğine artı bir fayda sağlayacaktır.