inbound-marketing

Inbound Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Inbound Marketing

Mal yada hizmet satan firmaların ilgisi, her geçen gün dijital ortama kayıyor. Yeni müşteriler elde etmek ve daha fazla kazanç elde edebilmek için bu ortamı kullanmak, bir zorunluluk haline geldi. Firma, kurum yada kuruluşların hedef kitlesinin dikkatini çekme amacıyla online platformları kullanması ve bu yolla pazarlama çalışmaları yürütmesi inbound marketing olarak ifade ediliyor. İnbound pazarlama ile işletmeler, yeni müşteri kazanma amacıyla ürün veya hizmetlerini sürekli olarak onların karşısına çıkarma yerine özgün içerikler ile dikkatini yakalamaya çalışmaktadır. Bu yolla kullanıcıları, potansiyel müşterilere dönüştürme hedefi vardır. 

Elbette inbound marketing yöntemine dijital pazarlama açısında bakılırsa; birden fazla pazarlama kanalını, sosyal medya, SEO, içerik pazarlaması kombinasyonu kullanımı zorunluluktur. Bu yollarla yaratıcı içerikler oluşturup internet kullanıcılarının dikkatini çekmek gereklidir. Inbound pazarlama kampanyalarıyla; var olan medya kanalları kullanılarak erişim artışı, kaliteli trafik kazanımı, yeni etkileşimler ve müşteri dönüşümlerini yükseltme temel amaç olmaktadır. 

İlk olarak 2006 yılında online platformlar üzerinden müşteri yaratma olanağı veren yapısıyla kullanılan bu pazarlama yöntemi; reklam ve email listeleri satın alma yöntemlerini içeriyordu. Günümüzde ise inbound marketing için kaliteli içerik zorunluktur. Paylaşılan bu kaliteli içerik sayesinde müşteri ilgisini çekildiğinde inbound trafik çekmek mümkün olur. En kısa ifadeyle kaliteli içerik oluşturmak ve bu içeriği tüm dünya ile paylaşmak için inbound marketing çalışması denebilir. Müşterilerin ve potansiyel hedef kitleni beğeneceği içerikler oluşturmak, beğenilen ve diğer insanlarla paylaşılacak olan bu içeriklerle daha geniş bir kitleye ulaşmak hedeflenendir.

Inbound marketing ile müşterilerinizin sizin yararınıza davranması için bu konulara dikkat etmelisiniz

  • Akıllı eylem çağrıları yaparak bu çağrıları müşterileriniz için kişiselleştirmelisiniz. 
  • Sosyal medya platformlarında yer almalı ve gerçek zamanlı müşteri hizmeti sağlamalısınız. 
  • Her ne kadar eski olsa da email ve pazarlama otomasyonu kullanmalısınız. İlgilenebilecekleri müşterileri, duyuruları ve yenilikleri değerli içerik sunarak e-mail ile bildirmelisiniz. 
  • Kaliteli biçimde bir içerik oluşturmanız zorunluluktur. Bu içeriğin, müşterilerinizin temel sorularına ve ihtiyaçlarına cevap vermesi gereklidir.
  • Firma yada kurumunuzu tanıyan kişilerin yaklaşımları değişiklik gösterebilir ve bu duruma farklı bir pazarlama yöntemi kullanarak hazırlıklı olmalısınız. 
  • Daha çok bilgiye müşterileriniz için zamanla sahip olursunuz. Bu duruma kendinizi hazırlamalı ve müşterilerinizin kişisel ihtiyaçlarına uygun mesajlar oluşturmalısınız.
  • Müşterilerinize onların istediği ve bulunduğu kanallardan erişebilmelisiniz. Bu nedenle Inbound pazarlama, çoklu kanal kullanımı gerektirmektedir. Tüm mecralarda yer alarak insanlara oldukları yerde iletişime geçebilmelisiniz.
  • İçeriklerinizi yayınlarken doğru zaman ve yeri seçin. Analiz araçlarını kullanarak bunları denetleyin.

Inbound Marketing Nasıl Yapılır?

Doğru platformda, doğru zamanda içerik yayınlamak bu pazarlama metodu için son derece önem taşır. Yapılacak olan inbound marketing çalışması, dört farklı aşamadan oluşmaktadır. 

Dikkat Çekin

Doğru ziyaretçileri sitenize çekebilmek amacıyla ilgi çekici içeriklerle dikkatleri çekebilmelisiniz. İdeal sayılabilecek olacak ziyaretçini, ürün ve hizmetlerinizle gerçek anlamda ilgilenen olduklarını unutmadan ilgilerini yakalayabilecek kaliteli içerikler oluşturmalısınız. Blog üzerinde, sosyal medya ortamında bunu unutmadan içerikler hazırlamalısınız. Bu noktada anahtar kelime kullanımınız ve SEO ile optimizasyon çalışmalarınız da önem taşır. Online alışveriş artırma için bir e-ticaret sitesine yönelik inbound pazarlama yapılırken dikkat çekici içerikler çok daha önem kazanır.

Dönüştür

Ziyaretçi aldıktan sonra, bu ziyaretçileri müşteri haline dönüştürebilmelisiniz. Bu amaçla; potansiyel müşterilerin email adreslerini öğrenme, iletişim bilgisi alma amacına yönelik çalışma yapmalısınız. Site ziyaretçilerini potansiyel anlamda müşteri haline dönüştürmek amacıyla; sitenizi kullanmaya teşvik etmeli, “Ekitap indir”, “Webinar’a katıl!” gibi seçeneklerle ilgilerini uzun süre canlı tutabilmelisiniz. Anket, form yada iletişim sayfaları ile hem ilgilerini sıcak tutmalı hem de onlar hakkında daha fazla bilgi toplamalısınız. 

İlgiyi koru

 Bu aşamaya kadar gelindiğinde, her şeyin yolunda gittiği söylenebilir. Ancak asıl zor olan müşterilerin ilgisini korumaktır. E-mail, sosyal medya, site içerikleri gibi yöntemleri kullanarak müşteri ilgisini her zaman ayakta tutmalısınız. Bu aşamada, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) sistemi ile entegre çalışma yürüterek müşterilerle sürekli iletişimde kalmalısınız.

Değerlendir

Inbound pazarlama ile ziyaretçilerin, potansiyel müşteri ya da mevcut müşteri olması fark etmeksizin planlama yapmalısınız. Bu noktada asıl odaklanması gereken kaliteli ve dikkat çeken içerik olmalıdır. Bunun için de potansiyel olarak müşteri olsa da sürekli iletişim ve etkileşime ihtiyacınız olmaktadır. İnbound marketing ile amaçlanan şey, bu mevcut müşterilerin mutlu tanıtıcılara dönüştürülebilmesi olmalıdır. 

Comments are closed.