Kaliteli backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Bir internet sitesi içeriğinden, bir başka internet sitesine bağlantı verilmesi backlink olarak ifade ediliyor ve Google gibi birçok arama motoru bu işlemi bir işaret olarak algılıyor. Arama motorunun en önem verdiği seçeneklerin başında kaliteli içerik başı çekerken, bu içerik içinden bir başka siteye verilen bağlantı oldukça değerli bulunuyor. Bu bağlantı yani backlink; resim, bağlantı metni, marka ismi yada açık biçimde URL halinde olabilir. Kaliteli içeriğe gelen ziyaretçi bu sayede link verilen siteye yönlendirilmiş olur. Bu nedenle backlink alınacak site için kaliteli içerik, her zaman başta tutulması gereken kriter oluyor. Site ziyaretçinizin daha yukarılara çıkmasını, arama motorlarının sitenize daha fazla ziyaretçi göndermesini istiyorsanız backlink çalışması bir zorunluluktur. Arama motorları zaman zaman var olan kriterlerini değiştiriliyor olsa bile, bu çalışmadan vazgeçilmemelidir.

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Alınacak backlink için kalıcı olması dikkat edilmesi gereken ilk noktadır. Alınacak backlink, ömürlük olursa faydalı olur.
 • Backlink alınacak site içeriğinin kaliteli, ziyaretçisine bilgi veren, özgün içeriğe önem veren site olmasına dikkat edin. Backlink sitesinin güncel tutulması da ayrıca önemlidir.
 • Kendi site içeriğiniz ile bağlantısı olan veya aynı sektörde olan sitelerden alınabilecek backlink çok daha değerlidir. Alınacak sitenin, sizin sitenizle uyumlu olmasında fayda vardır.
 • Henüz yeni olan domain adreslerinden backlink almaya yönelmeyin. Çok fazla backlik almak, zaman içerisinde fayda yerine zarar getirir. Dengeli biçimde backlink almaya dikkat edilmelidir.
 • Backlink alınacak sitelerin SEO açısından puanlarını kontrol ederek hareket edilmelidir. Bazı SEO araçlarıyla ( ahrefs, semrush) sitelerin SEO puanı, Alexa değeri, PA ve DA gibi değerleri ölçülerek kalitesi öğrenilebilir.
 • Backlink alınacak olan sitelerin sosyal medya, Yotube gibi alanlarda faal olmasına dikkat edin. Bu alınacak Backlink için bu mecralarda paylaşım yapılabileceğini ve daha fazla kişiye ulaşabileceğinizi gösterir. 
 • Doğru aralıklarla backlink çalışması gerçekleştirmeye özen gösterin. Aynı anda çok fazla siteden backlink almak yerine; ilk ay 3, ikinci ay 6, üçüncü ay 10 alım gibi bir çalışmaya yönelmek daha faydalı olur.
 • Alacağınız backlink, dofollow olmalıdır. Bunu tersi olan nofollow ile arama motoruna verilen linke kefil olunmadığı söylenir ve bazı siteler linkleri bu şekilde verebilir. HTML kod kullanımında bu yapı ayarlanabilir ve alacağınız link için dofollow olduğu öne taşır.
 • Yasal içerikleri olmayan sitelerden backlink, kesinlikle alınmamalıdır.

Backlink Türleri

Baclink alımı için;

 • İntenet siteleri
 • Forum siteleri
 • Firma rehberi siteleri
 • Sosyal medya siteleri
 • Resim paylaşım siteleri
 • Blog sistemleri
 • Sosyal İmleme siteleri
 • Döküman paylaşım siteleri
 • Bilgi paylaşım ve Wiki siteleri kullanılabilir.

Bu alımı yaparken bir tanıtım yazısı, ücretli yada ücretsiz olarak yayınlatılabilir. Ancak ücretsiz olarak alınan ve doğal backlink olarak bilinen yöntemin faydası daha çok olur. Tanıtım yazısı içinden de siteniz için anahtar kelime olarak belirlenen kelimelerden bağlantı alınabilir. Bu tarz backlink, içerik backlink olarak bilinir. 

Sitelerden backlink alımı, site içeriğinin herhangi bir yerine yerleştirilecek olan banner backlink veya site alt kısmında footer backlink biçiminde de olabilmektedir. 

Backlink almak için, farklı sitelere yorum yapmak da bir yoldur. Yorum backlink çalışması olarak söylenen bu yöntemde, başka sitelere yorum yaparken kendi sitenizin adresine bağlantı oluşturabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise profil backlink olarak bilenen ve web siteleri üyeliğinde kendi sitenize bağlantıyı profil bilgileri içinde vermektir. Değer açısından diğer backlink türlerine göre az değeri olsa da, siteniz için fayda sağlayabilir. 

Backlink Çalışması Nasıl Yapılmalıdır?

Popülaritesi yüksek olan ve SEO değerleri yüksek olan web sitelerinden backlink almak, her site sahibinin amacıdır. İnternet üzerinde ücretsiz olarak da alınabilecek birçok web sitesi bulunmaktadır. Yapılması gereken çalışmaya başlamadan, site hedefi ve sektörünü belirleyerek backlink alımına yönelmektir. Sonrasında da belirlenen hedef kelime ile ilgili özgün makaleler hazırlanmalıdır. Backlink alınacak siteler tespit edilmeli, ücretli ise görüşmeler yapılmalı, ücretsiz ise belli zaman dilimlerinde gerekli alım yapılmalıdır. Hızlı ve yoğun backlink alımı, arama motorları tarafından yanlış anlaşılabilir. Alacağınız backlink ile site değerleri artarken, kalıcı olmayan backlink ile artan değerlerin düşebileceğini unutmamalısınız. Elbette backlink ile amaçlanan site değerlerini yükseltmek olsa da; fazla alınan backlink, kalitesiz adreslerden alınan backlink, bir süre sonra kapanan siteler nedeniyle kaybolan backlink ile site değerleriniz azalabilir. 

Tonguç Karaçay

22 yıldır Türkiye’nin büyük markalarının ara yüz tasarımlarını gerçekleştirdim. Sabah, atv, fotomaç, star, akşam, Lig Radyo, 24 TV, Borusan Otomotiv, Sabancı Hoding, MNG Holding, Filli Boya bunlardan bazıları. Som 8 yıldır UX tecrübemi SEO uzmanlığıyla birleştirerek daha kullanışlı siteler için çalışmaktayım

behance.net/tonguc

Önceki Yazı
Sonraki Yazı