Kaliteli ve Özgün İçeriğin SEO İçin Önemi

kaliteli-icerik-seoArama motoru üzerinde yapılan aramalar sonrasında üst sıralarda yer almak, bir internet sitesinin en önemli hedefi haline geldi. Bu durum, siteye daha fazla ziyaretçinin gelmesinin ve beraberinde her açıdan kazanç elde etmenin önünü açıyor. Bu da özenli bir SEO çalışması ile gerçekleşiyor. SEO açısından da, arama motorlarının istediği kaliteli ve özgün içerik çalışması en önem verilen nokta oluyor.

Site içeriğinde, iyi hazırlanmış bir içerik bulunmuyorsa, SEO çalışmalarıyla sağlanacak avantajların da kullanılması pek mümkün olmuyor. Eğer hazırlanan internet sitesi içerikleri, faydalı ve alakalı ise ziyaretçiler site ziyaretlerini daha uzun tutabiliyor. Daha uzun süre sitede kalan ziyaretçiler sayesinde, arama motorlarında sıralamada üst sıralara yükselme yaşanabiliyor.

Arama Motorlarının Kriterleri Nelerdir

Arama motorları ile organik ziyaretçi çekebilmek için birçok kriteri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Site içeriğinin kaliteli ve özgün hazırlanması, giderek daha önemli hale gelen kriter haline geldi. Başka kaynaklardan alınan ve copy-paste yapılarak oluşturulan içerikler, arama motorları tarafından fark edilerek site sıralamasına etki ediyor. Site hazırlayanların içeriği ortaya çıkarırken, ziyaretçiye fayda getirecek kaliteli içeriğe yer vermesi gerekiyor. Elbette sadece özgün ve kaliteli içerik değil, hedeflenen anahtar kelime çalışmasının da bu içerikte yapılması gerekiyor.

Ziyaretçinin bu anahtar kelimelere bağlı olarak site ziyareti gerçekleştirdiği unutulmamalıdır. Kullanacağınız anahtar kelimeler ve kaliteli içerik ile hem sayfanıza daha fazla ziyaretçiyi arama motorlarından çekebilir, hem de sektörünüzün dikkat çeken internet sayfası haline gelmesini sağlayabilir. İyi hazırlanmış bir içerik olmazsa, site için gerçekleştirilmesi planlanan bir SEO çalışmasının da değeri kalmıyor. Aramalardan ziyaret çekmenin en etkin yollarının başında, özgün ve kaliteli içerik geliyor. Hazırlanan kaliteli içeriğin SEO’daki önemi büyük oldu gibi, kaliteli içerik sayesinde yüksek tıklanma oranı elde edilebiliyor.

Kaliteli İçerik İçin Bunlara Önem Gösterin

 • Hazırlanan kaliteli bir içerik için henüz başta bir strateji oluşturarak anahtar kelimeleri iyi belirlemelisiniz. Bu anahtar kelimeler, içerik içine uygun biçimde yerleştirilmelidir. Bu sayede hem sıralamalarda yükselecek, hem de sektörünüzde değer kazanacaksınız.
 • SEO uyumlu olan ve kaliteli denebilecek içerik; kaliteli blog yazıları, backlink, iyi yazılmış anahtar kelimeler gibi çeşitli stratejileri kendi içerisinde barındırmaktadır. Bunun yanı sıra, ziyaretçinin bu içeriği okurken sıkılmaması ve rahatça anlayarak fayda getireceği bir bilgi alabilmesi önemlidir. SEO açısından başarılı olabilecek içerik için de, ziyaretçi ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir içerik oluşturmanız gerekir.
 • Herkesin ilgi duyabileceği bir konu ve bu konuya uygun ilgi çekebilecek bir başlık belirleyin. Hedef kitlenize hitap edebilecek içerikte, anahtar kelimeleri de öne çıkarmayı ihmal etmeyin.
 • Hazırladığınız içerik için gelen yorumları dikkate alın ve gerekiyorsa bu içeriği geliştirmeyi ihmal etmeyin. İçerik ile ilgili size gelen mail, yorum, sosyal medya mesajları gibi geri bildirimleri göz önünde tutun. Bu yönde içerik değişikliklerine yönelin.
 • İçeriğinizi daha ilgi çekici hale getirmek için sosyal medya gücünden faydalanın. Hatta içeriğinize ilgiyi artırmak için kullanıcılara yönelik katılabilecekleri anket düzenleyin.
 • Hazırladığınız içerik için internet ortamındaki rakipleri araştırın ve onları inceleyin. Eksik yada doğru olan yönlerine bağlı olarak içeriklerinizi zenginleştirin. Arama motoru üzerinde hazırlanan kaliteli denebilecek içerik için araştırma yaparak yayına alın. Kaliteli içerikiçin çok ciddi bir rekabet olduğunu unutmamalı ve rakiplerinizin üstün – zayıf yönlerini tespit ederek hareket etmelisiniz.
 • Kaliteli içerik oluşturmak için kullandığınız verileri iyi ortaya koymalı ve diğer rakiplerden farkınızı ortaya koyacak şekilde bu verileri aktarabilmelisiniz. Bu fark; etkileyici yazılar olabildiği gibi, kaliteli görseller, videolar, infografikler olabilir. Kaliteli içerik içinde bu öğeleri kullanmaya çalışın.
 • İçeriğinize derinlik katıp konuları rakiplerden daha detaylı biçimde verebilirsiniz. İçeriğinizin okuyucu yada ziyaretçiyi etkilemesine çalışın.
 • Kaliteli bir içeriğin temeli iyi bir araştırma yapılmasıyla başlıyor. Bu nedenle içeriğiniz için iyi bir araştırma yapın.
 • Giriş – gelişme – sonuç biçiminde bir yapıyla içeriğinizin ziyaretçinin aklında kalmasını sağlayın.
 • Hazırladığınız kaliteli içeriklerin tanıtımı için sosyal medyayı, forumları etkin biçimde kullanın. Sitenizin abonelerine bu içerikleri, e-posta yoluyla belli aralıklara bilgi amaçlı ulaştırın. Sosyal medya ortamında, içerik ile ilgili hashtag kullanımıyla daha fazla kişiye ulaşması yönünde çalışma yürütün. İçeriğiniz ile ilgili olabilecek kişilere ulaşın ve bilgilendirin. Tanıtımlarla bu kaliteli içeriği daha fazla kişiye ulaştırıp ziyaretçi çekin.

Tonguç Karaçay

22 yıldır Türkiye’nin büyük markalarının ara yüz tasarımlarını gerçekleştirdim. Sabah, atv, fotomaç, star, akşam, Lig Radyo, 24 TV, Borusan Otomotiv, Sabancı Hoding, MNG Holding, Filli Boya bunlardan bazıları. Som 8 yıldır UX tecrübemi SEO uzmanlığıyla birleştirerek daha kullanışlı siteler için çalışmaktayım

behance.net/tonguc

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir