Kullanmanız gereken SEO Araçları Nelerdir?

İnternet sitesinin arama motorları tarafından dikkate alınması ve ziyaretçi sayısını artırmak için yapılacak olan SEO çalışması, kullanmanız gereken seo araçları oldukça geniş kapsamlı bir çalışmayı gerektirir. Bu çalışmaları yürütürken de, arama motoru tarafından dikkate alınabilecek olan kriterlerin ölçülmesi yada varsa hataların tespit edilerek giderilmesi gerekiyor. Elbette bu aşamayı kolaylaştıran birçok basit yada daha üst düzey tespitler yapmanızı sağlayacak mutlaka kullanmanız gereken profesyonel SEO araçlarından faydalanılıyor. 

Profesyonel SEO araçları ile; site sayfalarının analizinden anahtar kelime tespitine, HTML kod hatalarından backlinklerin tespit edilerek zararlıların ayıklanmasına yardımcı olacak analizlere kadar birçok işlemi yapabiliyorsunuz. Bu noktada SEO uzmanlarının da tercihi olan bilinen en iyi profesyonel SEO araçları arasında Google, Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından sunulan webmaster araçları bulunmaktadır. Google Search Console bunların başında sayılabilir. Ayrıca ücretli yada ücretsiz faydalanabileceğiniz seçenekleri bulunan; Ahefrefs, MOZ, Majestic, SpyFu, SeoQuake, SEMRush gibi araçlardan faydalanılabilir. Bu profesyonel SEO araçlarından en başarılı bulunan 10 tanesini sizler için inceleyeceğiz.

En İyi 10 Profesyonel SEO Aracı

Ücretli yada ücretsiz faydalanabileceğiniz birçok SEO aracı var. Bunların arasından, SEO çalışmaları sırasında faydalanabileceğiniz ve etkisini elde ettiği başarı ile kanıtlamış olan 10 harika aracı inceliyoruz. Bu profesyonel SEO araçları ile detaylı analizler yapabilir ve raporlamalarla sitenizin daha başarılı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu araçlar sayesinde; sitenizde neleri iyileştirmeniz gerektiğini belirleyebilir, hangi kriterlere önem vermeniz gerektiğini belirleyebilir, iyileştirmeniz gerekenleri tespit edebilir, ve genel site performans ölçümlerini yapabilirsiniz. Daha stratejik bir SEO çalışması yürütmek için bu profesyonel SEO araçlarını denemelisiniz.

Search Console  

Arama motoru devi Google, site yöneticileri ve SEO çalışması yüretecek olanlara da önemli kolaylığı Google Search Console ile getiriyor. Google tarafından sunulan araç, tamamen Türkçe içeriklere sahip ve ücretsizdir. İnternet sitenizin ve sayfalarınızın arama sonuçlarındaki performansı izlenebilir, sorunlar tespit edilebilir, analizler yapılarak SEO için gerekli yönlendirmeler belirlenebilir. Üstelik bu ücretsiz Google SEO araçları sayesinde, Google algoritmasının sitenizi nasıl gördüğünü de anlayarak strateji geliştirebilirsiniz. Bunun için önemli görülen tüm bilgiler size sunulacaktır. 

Spyfu 

Bir ücretsiz araç olarak oldukça başarılı olan Spyfu, anahtar kelime bazlı SEO analizleri yapabileceğiniz bir araçtır. Daha üst düzey çalışma arıyorsanız, elbette ücretli versiyonu da bulunuyor. Siteniz içn anahtar kelime çalışmaları yapıyorsanız kesinlikle denemelisiniz. Anahtar kelimenizin tıklama performansını görmenizi sağlar. Bu araç ile anahtar kelime sıralamaları, rakiplerin kullandığı anahtar kelimeleri ve Google Ads ile oluşturdukları reklamları görme olanaklarını elde edersiniz. 

Ahrefs 

Başarısı ile her zaman en iyi SEO araçları listesinde yer almayı hak eden Ahrefs, yeni başlayacak olanlara da profesyonellere de hitap ediyor. Ücretli versiyonda; detaylı site performansı analizlerini alabilirsiniz. Araç olarak Google’den sonra en iyisi olarak gösterilebilir. Ahrefs, sitenizi optimize etmek, performans iyileştirmelerine gitmek için gerekli her şeyi sunmaktadır. 

Robots.txt Tester 

Robots.txt dosyası bir internet sitesinin olmazsa olmaz dosyalarından biridir ve arama motorları tarafından dikkate alınır. Bu önemli dosyanın denetlenmesini, Google SEO araçlarından biri olan Robots.txt ile Google Webmaster panelinden ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. 

Google Anahtar Kelime Planlayıcı 

Yine bir Google ücretsiz aracı ve anahtar kelimelerin analiz edilmesini oldukça kolay hale getiriyor. SEO için hayati öneme sahip olan anahtar kelimelerin belirlenmesine yardımcı oluyor. Bu araç ile sayfanızın hedef kelimelerini araştırarak geliştirebilirsiniz. 

Google PageSpeed Aracı

İnternet sayfa hızı, arama motoru ve Google tarafından dikkate alınan önemli bir kriterdir. Google SEO araçları arasında yer alan Google PageSpeed aracı, sitenizin masaüstü ve mobil performans testlerini yapmanızı ve gerekli iyileştirmeleri yapmanıza olanak veriyor. Tamamen Türkçe olan ve oldukça bir test aracına sahip olan araç sayesinde, sitenizin performansını ve iyileştirmeni yapabilirsiniz.

DeepCrawl 

Detaylı raporlar ile tam anlamıyla profesyonel bir araç arıyorsanız DeepCrawl aracını denemelisiniz. Web siteniz için en ufak bir hata bile gözden kaçırılmadan size raporlanmaktadır. Siteniz için oldukça detaylı analizler ve gözden kaçan hataları tespit edilerek rapor halinde sunuluyor.

SE Ranking 

Siteniz için detaylı ve derin web site analizleri yapmak, backlink araştırmalarını gerçekleştirmek istiyorsanız Se Ranking isimli işlevsel aracı denemelisiniz. SE Ranking, bir mobil uygulama ile de sizlere yardımcı olabilir. Araç sayesinde index verilerine ve arama verilerine kolayca ulaşma olanağınız var.

SEMRush 

Birçok SEO çalışması yapan tarafından en çok bilinen araçlardan biri olan SEMRush, sitenizin içeriklerini, anahtar kelimelerini ve sıralamasını tek panel üzerinde test ederek size sonuç olarak sunuyor. Performansı pek çok yönden ölçerek size sunduğu gibi, rakip analizi açısından da oldukça başarılı bulunuyor. 

Screaming Frog

SEO analizi için en hızlı araçlardan biri olarak Screaming Frog gösterilebilir. Araç sayesinde kopya içeriklerin tespit edilmesinden link yapılarının geliştirmesine kadar pek çok konuda yardım size veriliyor. Aynı zamanda; zayıf sayfa tespiti, backlink takibi, XML site haritası oluşturma gibi daha birçok işlevsel özelliği var.

Tonguç Karaçay

22 yıldır Türkiye’nin büyük markalarının ara yüz tasarımlarını gerçekleştirdim. Sabah, atv, fotomaç, star, akşam, Lig Radyo, 24 TV, Borusan Otomotiv, Sabancı Hoding, MNG Holding, Filli Boya bunlardan bazıları. Som 8 yıldır UX tecrübemi SEO uzmanlığıyla birleştirerek daha kullanışlı siteler için çalışmaktayım

behance.net/tonguc

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir