SEO ile Organik Trafiği Artırmanın Yöntemleri

Seo ile organik trafiğinizi artırınİngilizce Search Engine Optimization kelimelerinin baş harfleri ile ifade edilen SEO, arama motoru optimizasyonu kelimeleriyle dilimizde karşılık buluyor. SEO çalışmalarının temel amacında ise arama motoru olarak bilinen internet ortamında kullanıcıların arama maksadıyla kullandığı siteler için sitenin organik trafiğinin artmasıyla dikkate alınır. durumunda getirilmesi oluyor. En büyük arama motoru olarak bilinen Google için yapılacak bir SEO çalışması sonucunda, siteniz daha fazla insan tarafından ulaşılabilir hale gelecektir. Firmanız daha fazla tanınacak ve müşteri kitleniz artacaktır.

Kısacası yapılacak etkin bir reklam çalışması yerine var olan web siteniz için yürüteceğiniz etkili bir SEO çalışması sayesinde ciddi kazançlar elde edilecektir.  Sitenizin var olan trafiğini artırmanın ilk önemli noktası da organik trafiği artırmak olmalıdır. Organik trafik, aramalar sonrasında arama motorlarından gelen ziyaretçilerdir.

Hem arama motoru sayfalarındaki sonuçlarda daha üstlerde görünmek, hem de sitenin organik ziyaretçi sayısını artırabilirsiniz. Basit bazı tekniklere dikkat ederek ve SEO’da organik trafiği artırmanın yöntemleri kullanılarak sitenizin öne çıkmasını siz de sağlayabilirsiniz.

Organik trafiği artırmanın yöntemleri

Anahtar Kelime ve Kaliteli İçerik Hazırlamak:

Arama motorlarının çalışma mantığında, kullanıcıların arama için kullandığı kelimeler bir başka ifadeyle anahtar kelimeler büyük önem taşımaktadır. Kullanıcıların aramalar sırasında kullanabileceği anahtar kelimeleri belirleyerek buna uygun kaliteli içerik oluşturmak, bu yolla sitenizi ziyaret edecek olan organik ziyaretçi sayısını artıracaktır. Hazırladığınız içeriklerde bu anahtar kelimelerin kullanılma sıklığına dikkat edin. Elbette hazırladığınız içeriğin de benzersizi bilgi verici, zengin olmasına da özen gösterin. İçeriklerinizi görsel öğelerle de desteklemeye çalışın.

Mobil Cihaz Kullanımı Artarken Responsive Tasarıma Önem Gösterin:

Kullanıcılar farklı boyutlarda ekranları kullanarak sitenizi ziyaret etmektedir. Özellikle tablet ve farklı boyutlarda olan akıllı telefonların kullanımı sonrasında, responsive tasarıma sahip olan sitelerin arama motorları tarafından daha fazla dikkate alındığı bilinmektedir. Siteniz için yapılacak responsive tasarım sayesinde arama motorları üzerinden daha fazla organik ziyaretçi almasını sağlayabilirsiniz.

Arama Motorlarının Dikkate Aldığı HTML Etiketlerini Kullanın:

Arama motoru yapıları, siteleri daha üstlerde gösterebilmek için çok farklı algoritmalar kullanıyor olsa bile META etiketleri olarak bilinen HTML etiketleri hala etkisini korumaktadır. Site tasarımı esnasında halen meta tanımlama (description) etiketleri etkili ve doğru kullanıldığında site ziyaretçi sayısına olum etki ediyor.

Organik trafik için İçerik Girişine Önem Verin:

Sitenizde bir blog alanı oluşturarak, düzenli aralıklarda kaliteli ve özgün içerik girişi için kendinize bir program oluşturun. Eğer sitenize ekleyeceğiniz içerik sayısını artırıp, daha fazla uzmanlık konularına odaklanarak özgün içerikleri yayınlarsanız arama motorları tarafından fark edilirsiniz. Bu durum da aramalarda kısa zamanda üst sıralara yükselmenize ve organik ziyaretçi sayısının artmasına etki eder.

Doğru URL Yapısı Kullanın:

Bazı internet sayfalarında “?p=1” gibi alan adı yanında adresler görebilirsiniz. İçerik yönetim sihirbazı olarak bilinen sitelerde bu yapı değiştirilebilir. Site içeriklerinin adreslerinde, anahtar kelimelerine yer vermeye çalışın ve bunun için gerekli yapılandırmayı yapın. Örneğin bu yazı için; alan adı sonrasında “SEO-da-organik-trafigi-artirma-yollari” biçiminde başlığın kullanılması etkili olacaktır.

SEO Araçları ve Google Web Yöneticisi Araçlarını Kullanın: Web sitenizin belli aralıklarla analiz edilmesi, sorunları tespit edebilmek ve sitenizi iyileştirebilmek için önem taşımaktadır. İnternet üzerinde SEO analizi yapabileceğiniz birçok ücretsiz araç olduğu gibi, en iyi sonuçları alabileceğiniz arama motoru devi Google tarafından sunulan araçlar da bulunmaktadır. Google Web Yöneticisi sayesinde; sitenizin teknik problemleri ile ilgili uyarılar alır, anahtar kelime analizleri yapabilir, indeks almış olan sayfaları görebilir, site sayfalarınızda karşılaşılan sorunları görebilir ve daha birçok analizi yapabilirsiniz.

Tonguç Karaçay

22 yıldır Türkiye’nin büyük markalarının ara yüz tasarımlarını gerçekleştirdim. Sabah, atv, fotomaç, star, akşam, Lig Radyo, 24 TV, Borusan Otomotiv, Sabancı Hoding, MNG Holding, Filli Boya bunlardan bazıları. Som 8 yıldır UX tecrübemi SEO uzmanlığıyla birleştirerek daha kullanışlı siteler için çalışmaktayım

behance.net/tonguc

Sonraki Yazı