Serp Nedir, Google İçin Neden Önemlidir?

Serp Nedir?

İngilizce “Search Engine Results Page” kelimelerinin baş harfleri ortaya çıkan SERP, bir Google terimidir. Peki Serp ne işe yarar? Dünya devi arama motoru Google tercihini herkes yapıyor ve aramak istenen kelime yazılarak bir sonuç sayfasına ulaşılıyor. Yapılan arama sonucunda ulaşılan bu sonuç listesi sayfasına SERP denmektedir. Bu SERP sayfasındaki listede, ilk 10 sıra içindekiler en değerli kelimeler olarak görülür. Arama için girilen anahtar kelimeye bağlı olarak oluşan listede yani SERP alanında; eşleşen web sayfalarının başlıkları, bu sayfalara olan bağlantılar ve her sayfadaki içeriğin kısa bir açıklaması görünmektedir. Bir SERP; arama motoru botu tarafından otomatik olarak üretilen sonuçlar, bir moderatör tarafından eklenen sonuçlar ve belirli bir ürün veya hizmete yönelik reklamlar olarak ücretli biçimde karşımıza gelir.

İnternette yer almak için alan adı alıp bir web sitesi yaptıysanız, henüz denizin dibindeki bir kum tanesi sayılırsınız. Hemen her site sahibinin beklentisi arama motoru üzerinden kendi sitesine fazla sayıda ziyaretçi çekebilmektir. Belirlenen anahtar kelimede öne çıkmak isteniyorsa, SEO açısından birçok çalışmanın yürütülmesi gerekir. İşte tam olarak hedefine ulaştıysanız, Google gibi arama motoru üzerinde anahtar kelimenizde bir arama yapıldığında karşınıza gelen SERP sayfasında üstlerde yer alıyorsanız, başarı elde etmiş olursunuz. SERP, yapılan aramanın ilk karşınıza gelen sonucudur. Aramayı yapan kişinin bu sonuç sayfasına göre seçimini yaparak ilgili sayfaya yöneldiğini her zaman aklınızda tutmalısınız. Aslında bu arama sonucunda klasik arama sonuçlarının önüne çıkan bazı özellikler vardı ve asıl SERP kelimesi ile ifade edilmek istenen budur. Google aramalarının sonuç sayfası yani SERP ile karşımıza çıkan ve klasik arama sonuçlarından farklı olan özelliklerin genel adı ifadesi tam doğru olan tanım sayılabilir.

Serp Özellikleri

SERP için kullanılan özellikler; kullanıcılar için arama deneyimini zenginleştirmek amacıyla geliştirilmiştir. Bu özelliklerinde ülkelere, bölgelere, dillere ve hatta cihaz tiplerine göre farklılıklar gösterebildiği bilinmektedir. Aslında Google SERP özellikleri ile amaçlanan temel nokta, kullanıcılar için arama deneyimini arttırmak olmaktadır. SERP özellikleri kullanılan bir web sitesi, arama sonuç sayfasında yani SERP üzerinde daha fazla yer kaplar. Bu durum sitenize veya sayfanıza tıklama oranını artırır. Diğer taraftan bu geniş bilgi içeren arama sonucu, bazı kullanıcıların sayfaya girmeden bilgi sahibi olacağı anlamına da gelecektir. Bu durum tam tersi biçimde sayfanızın tıklanma oranını düşürebilir.

Ücretli SERP özellikleri, Google Adwords reklamları ile aktifleştirilerek kullanılabilir. Bu özellik sayesinde, reklamın kalite skorunu da artırılabilir. Bu SERP özellikleri ile reklamın etkileşimini artırma, kullanıcılara daha iyi ve daha odaklı reklamlar gösterebilme imkanı ortaya çıkar.

 • Adwords Top: Google arama sonuçları sayfası üzerinde en başta reklam olarak yer alınmasını sağlar.
 • Adwords Bottom: Google arama sonuçları sayfası üzerinde en altta reklam olarak yer alınmasını sağlar.
 • Shopping Ads (Product Listing Ads): Özellikle alışveriş sitelerinin ürün listeleme amaçlı olarak kullanabileceği bir reklam özelliğidir.
 • Google Hotels: Otel işletmelerinin lokasyona bağlı olarak reklamlarla öne çıkarılmasını sağlayan özelliktir.
 • Google Flights: Uçuş aramalarında öne çıkılmasına ve arama sonuçlarında üste çıkılmasını sağlayacak bir özelliktir.
 • Adwords Sitelinks Extension: Reklam alanını artırıcı özellik veren bu seçenekle arama yapanlara daha zengin bir reklam sonucu verme amacındadır.
 • Adwords Call Extension: Telefon aramasını öne çıkaracak SERP özelliğidir.
 • Adwords Location Extension: Konuma bağlı olarak hedef kitleye daha kolay ulaşma şansı verecek olan özelliktir.
 • Adwords Message Extension: , direk olarak reklam üzerinden arama sonucunda mesaj gönderilmesine olanak veren bir ücretsiz bir SERP özelliğidir.
 • Adwords Price Extension: Reklamda fiyat verme şansı veren ücretsiz bir SERP özelliğidir.

Ücretsiz olan organik SERP özellikleri ise, reklam veya yapılandırılmış verilerle elde edemediğimiz ve çoğunlukla Google tarafından seçilerek gösterilen SERP özellikleri olarak bilinir.

 • Kullanıcılar Bunları da Sordu (People Also Ask): Sorgularda kullanıcıların sorduklarıdır.
 • En Çok Okunan Haberler (Top Stories): İnternet haber aramalarında görülen bir özelliktir.
 • Knowledge Graph / Knowledge Panel: Arama sayfasında sağ tarafta görebileceğimiz alandır.
 • Featured Snippet: Metin, liste veya tablo olarak arama sonuç sayfalarında görülebilecek bir özelliktir.

Bu özelliklerin ortak yanı, Google tarafından belirlenmesidir.

SERP Özelliklerini Neden Kullanmalıyız?

Elbette yukarıda da belirttiğimiz gibi SERP özelliklerini kullanmanın temel amacı; hem arama sonuçlarında daha fazla yer kaplamak, hem de sitenizin tıklanma oranını artırmaktır. Ancak bu temele SERP özellikleri sayesinde birçok ek imkan getirebilirsiniz. Reklam sonuç sayfalarında, istatistikleri gözden geçirerek geleceğe yönelik planlama ve stratejileri belirleyebilirsiniz. Hangi sektörde faaliyet gösterseniz de, SERP özellikleri arasında bu planlamaları yapabileceğiniz özellik bulabilirsiniz.

Tonguç Karaçay

22 yıldır Türkiye’nin büyük markalarının ara yüz tasarımlarını gerçekleştirdim. Sabah, atv, fotomaç, star, akşam, Lig Radyo, 24 TV, Borusan Otomotiv, Sabancı Hoding, MNG Holding, Filli Boya bunlardan bazıları. Som 8 yıldır UX tecrübemi SEO uzmanlığıyla birleştirerek daha kullanışlı siteler için çalışmaktayım

behance.net/tonguc

Önceki Yazı
Sonraki Yazı