sosyal-medya-yonetimi
Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Yönetimi ve Online Pazarlama

Sosyal Medyanın Gücü

sosyal-medya-yonetimi
Reklam ve tutundurma faaliyetleri ticaretin olmazsa olmaz yapı taşlarındandır. Şöyle ki elinizde ürettiğiniz ve insanların beğenisine sunmak istediğiniz ürün veya hizmetiniz var bunun için reklam çalışmalarını her platformda gerçekleştirmeyi hedeflersiniz öyle değil mi? İşletmenizin ürünlerinin herkesçe tanınması size katma değeri yüksek gelir kapısını açacaktır. Her ne kadar teknoloji ile şekil değiştirse bile üretilen ürün veya hizmeti nihayi tüketiciye ulaştırma emeli değişmedi ve değişmeyecek. Bu isteği arzulayan firmaların sosyal medya kanalları ile nihayi tüketiciye hitap etmeyi hedeflemesi kadar normal bir şey olamaz. Bir başarı hikayesini gerek anlatımsal farklılıklar ile farkındalık yaratan sosyal mesajları bir araya getirerek oluşturulan videolarla içerisinde birbirinden güzel faydalı bilgilerin dolu olduğu makaleler ile ya da hepsini birden kullanarak aktarmaya çalışması sosyal medyayı kullanma becerisi istemektedir? Peki nedir bu sosyal medya hadi hep beraber inceleyelim.

Sosyal Medya Ne Demektir?

Temel anlamda bakacak olursak, kullanıcıların doğrudan paylaşım yapma olanağı elde ettiği bir yapı olarak görülebilir. Bu paylaşımlar; metin, resim, grafik ya da video gibi içeriklerle yapılabiliyor. Bu medya türü ile insanların; düşüncelerini, yaptıkları etkinlikleri, beğenilerini, hayatlarındaki farklı olayları paylaşma olanağı yakalanıyor. Yaygınlaşan ve giderek farklı türleriyle hayatımıza giren bu medya türü sayesinde; hem bireylerin hayatı kitlelere daha fazla hitap eder, hem de kitlelerin bireylere ulaşması daha kolay hale gelmiştir. Elbette kurum ve kuruluşlar, markalar da bu olanağı en iyi biçimde kullanarak daha fazla bireye ulaşmak için sosyal medyayı kullanmaktan geri kalmıyor. Online alışveriş için müşterisini artırmayı hedefleyen e-ticaret firmaları da satışlarını gerçekleştirdiği paylaşımlarla bunu yapabildi.

Yapılan paylaşım ya da etkileşimin ölçülebilir olması, iletişim şeklinin başarıya ulaşıp ulaşamadığını tespit etmeyi de kolaylaştırdı. Alınan geri dönüşe bağlı olarak yeni strateji belirlemek oldukça kolaylaştı. Yeni medya olarak karşımıza çıkan sosyal medyanın temelinde, paylaşım ve etkileşim yer almaktadır. Yapılan paylaşımlar, doğrudan ve hızlı bir şekilde kitlelere ulaşıyor. Bu durum; iletişimin hızlı bir şekilde sağlanabilmesi, etkileşim sağlama ve iletişim sonucunda hedeflenen amaçlara ulaşmayı da kolaylaştırıyor.

SEO ve Sosyal Medya

Sosyal platformların etkisi, her yerde olduğu gibi web sitesinin arama motoru tarafından daha dikkat çekebilecek yapıya ulaşması açısından da önemli hale geldi. SEO çalışması olarak bilinen arama motoru optimizasyon çalışmaları sırasında, bu ortamlarda yapılan paylaşımlar oldukça güçlü bir etki yaratıyor. Sosyal medya hesapları ile SEO çalışmaları yapılırken; kullanıcı sayısı fazla olan topluluk veya gruplar, bireysel kullanıcılar ve şirketler için ayrı çalışmalar yürütülmesinde yarar olduğunu söylemek gayet mümkün. Ülkemizde oldukça uzun vakit geçirilen Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest gibi ortamlarda;  aktif kullanıcıların ilgisini çeken yazı, fotoğraf ve video paylaşımları yapılarak çalışma gerçekleştiriliyor. Ama sadece paylaşımla kalmadan, takipçi sayısı artırma ve aktif bulunan etkili gruplara katılım yapılıyor. Bu sayede yapılan paylaşımların daha çok etkileşime girmesi sağlanıyor. İşin mutfağında anahtar kelimeler, ince zeka ile hazırlanmış muhteşem bir çalışma olduğunu bilmenizi isterim. Seo çalışması içerisinde doğru anahtar kelimeleri bir araya getirmek zamanında reklam çıkmak ve hedeflenen kitleyi belirlemek çok önemli. İşin ustasının elinden çıkan seo çalışmaları size ulaşmanız gereken hedef kitleye en kısa ve doğru yoldan ulaştıracağını unutmamalısınız.

Bir e-ticaret sitesi, bu ortamlarda içerik ve ürünlerini paylaştığında yeni müşteriler ve ziyaretçiler kazanması kaçınılmaz olacaktır. Sadece e-ticaret siteleri değil tüm siteler, paylaşımlarıyla daha fazla ziyaretçi kazanacak ve onların siteye bağımlı kullanıcı olmalarını sağlayabilecektir.

SEO amaçlı yapılacak sosyal medya hesapları çalışmalarında;

  • Bu platformlarda; site, marka veya firma adında hesap ya da grup ile çalışmalar yapın. Bu durum, bilinirlik ve markalaşma açısından büyük önem taşır.
  • Fazla sayıda backlink alma yerine SEO açısından amaçlanan, sayfalarınızın hızlı index alabilecek duruma getirmek olmalıdır. Kaliteli içerik paylaşımlarını yüksek değerlere sahip olan sosyal medya sitelerinde yapmanızla bunu sağlayabilirsiniz.
  • Topluluklara ve gruplara katılarak, yeni kullanıcıların sizi tanıması için faal biçimde etkileşimde kalın.
  • Özenle seçilerek hazırlanmış, kullanıcı ilgisini çekecek, merak uyandıracak içerikler ve başlıklarla paylaşımlarınızı yapın.
  • Yeni kampanyaları ve önemli duyuruları bu platformlar üzerinde yaparak etkinliklerinizi artırmaya çalışın. Özellikle vereceğiniz ücretsiz hizmet veya servisleri, bu ortam üzerinde tanıtarak paylaşmaya özen gösterin. Bu sayede yeni takipçilerin de ilgisini sıcak tutun.
  • Resim ya da video içerikleriniz için marka, ürün ya da hizmeti en iyi biçimde tanıtacak içeriklere yer verin. Görsel içeriklerin, takipçiler tarafından daha dikkat çekici bulunduğunu unutmayın.